RIO DE JANEIRO, Sept. 9 (Xinhua) -- Cyclist Li Zhangyu defeated Canada's Ross Wilson in the final to win gold in the men's C1 3000m individual pursuit at the Rio Paralympics on Friday.
Arnoud Nijhuis of the Netherlands beat Germany's Erich Winkler in the battle for bronze.
It was Li's second Paralympic gold medal after his triumph in the C1-2-3 1000m time trial in London four years ago. Enditem
"
Everyday Services Offered By A Sheffield Accountants Firm
The most recent buzz going on around in Sheffield accountants’ circles is the relevance of price of goods sold and the latest strategies employed to compute it.
Processing the expense of goods sold is an thrilling cost accounting concept that helps a company understand and recognize the accurate income and comprehend which product is profitable.
Let us take one good example to understand the theory considerably better;
So Cheap Texans T-Shirts , shall we say that you make wooden toys out of free waste wood and that each toy needs to be made and joined by nails. One stand alone toy needs 40 nails to join it.
You sell one particular toy for 拢10.00 on a certain day, you buy 10 boxes of nails 拢3.00 per box, each retaining Fifty nails, On that day you wind up selling several toys. So Customized Texans Jersey , what is your profit or your loss? So, say that you spent 30 pounds on nails Three pounds per box X ten boxes and you sold off three toys at 30 pounds (10 pounds for each toy), so you ended up not making any cash.
To be honest, you are not correct. I’ll show you how the full situation can be taken care of. Ten boxes of nail bought for 拢3.00 each = 拢30.00
Almost every box has got fifty nails.. You have 500 nails (10X50) Cost for every nail is 拢30500 = 6 pence
You use 40 nails for every wooden toy and you sold three toys Cheap Texans Jerseys , so you wound up using 120 nails in the toy that you sold. The actual price of the nails used in the toys is 6p X 120 which equals Seven Pounds and Twenty Pence.
You sold 3 toys for 拢30.00
Therefore, your actual profit is 拢30.00 – 拢7.20 = 拢22.80
You get left with 380 nails, which is your closing stock in trade and you will use the nails to craft even more wooden toys.
The price of your remaining inventory of nails is Six pence X 380 nails = 拢22.80
So, when you review the details Texans Tyler Ervin Jersey , you find out that you have made a good profit instead of just breaking even. You will also find that the number of nails left over, that can be used for making more toys.
All you need to do is work with a spread sheet software like MS Excel to maintain your accounts and inventory and to correctly calculate the price of goods sold.
It’s important for every business to find out what their proper cost of making a item is so that they are able to arrive at the right profit for each unit.
Numerous companies with many products often don’t pay attention to the cost of goods sold and it could be that some of their products are running into losses and some are making profits, and that the profits are greater than the losses.
The business still continues doing business as they see net profits and find that all is okay.